Renginių nėra.
KELIONIŲ ĮSPŪDŽIAI

Mieli bendruomenės gyventojai,

Kviečiame visus pasidalinti įdomiais kelionių įspūdžiais šioje ineterneto svetainėje. Tikiuosi, kad Jūsų įgyta kelionių patirtis pravers ir kitiems trokštantiesiems keliauti, pažinti svečias šalis.

 

KELIONĖS ĮSPŪDŽIAI: ANGLIŠKI YPATUMAI

Raimundas Volbergas, 2009 m. rugsėjo 10 d.

 

    2.20 val Tiek trunka skrydis iš Karmėlavos aerouosto Raynair lėktuvu į D. Britanijos Stanstedo aerouostą. Laiko skirtumas - dvi valandos. Gretima keleivė lėktuve porina: Tu pamatysi kaip čia visi “bėga”. Tik nusileidus trapu, jau pastebėjau kaip keleiviai skuba ir ilgais karidoriais pasiekia kontrolės postus, o įvairiakalbių keleivių gausa pradeda stulbinti, kaip ir didžiulės automobilių aikštelės, iš kurių, be įmokos automate, neišvažiuosi. Taigi automobiliu 70 mylių kelio autostrada kita eismo puse, nei pas mus, ir atsiduriame angliškame mieste Norviče, savo dydžiu maždaug prilygstančiame Kaunui. Tik čia, praktiškai, visi gyvenamieji namai yra raudonų plytų ir dviejų aukštų, su kelių metrų atstumu nuo namų pamūrintomis tvoromis iš plytų bei akmenų. Žinoma, 20 – 30m² vidiniai kiemai yra dažniausiai aptverti kone 2 metrų aukščio medinėmis tvoromis, garantuojančiomis privatumą… Visas miestas apšviestas, švyti bažnyčių bokštai, klubų gatvėje vyksta naktinis gyvenimas… ir pagalvojau, gal jau atgal skrist – įspūdžių pakako…

   Gyvenime buityje reikia patogumo, bet kaip man lietuviui Anglijoj nusiprausti, kai yra kriauklė su kamščiu ir atskiri kranai karštui ir šaltui vandeniui? Sakoma, kad taip yra taupumo sumetimais. Žinoma, su dušais viskas tvarkoj – yra bendras kranas. Stebina ir kanalizacija, dažnai išvesta laukan ir pajungta su lietvamzdžiais. O kaip čia lietuviai gyvena? Ogi nuomuojasi ištisus namus, turi po kambarį su dušais bei tualetais, naudojasi dažniausiai visa buitine technika apstatyta bendra virtuve. Aišku, jie moka už nuomą ir patarnavimus kolegialiai – pasiskirstydami pagal žmones. Anksti keliamasi darban – kokią 5 val. vietos laiku ir papusryčiavus -  koks 50 mylių darban. Kas savo transportu, kas važiuoja fabriko autobusu, tačiau kaskart atskaitant po 5 svarus per dieną. Prie fabrikų konvejerių dirbama nerėgėtu mūsuose tempu ne mažiau 8 val ir daugiau. Neturintiems kontraktų, skambina vakare konvejerio prižiūrėtojas (wiser) ir praneša, kad sekančią dieną turi ateiti į darbą, o jei nepaskambina, neesi dirbančiųjų sąraše – reiškia nedirbi. Ir taip kaskart. Gaila, kad lietuvaičiai ganėtinai nevieningi, įtarūs bei atsargūs. Dažnai būna labai smalsūs vienas kito atžvilgiu – klausinėjama kiek uždirbi, koks darbas ir pan. Nepamirštama ir Lietuva, mat ir leidžiami vietos lietuviški laikraščiai, žiūrimos lietuviškos TV programos per VIASAT. Skundžiamasi vietos maistu, tad neretai perkamas brangesnis, bet iš lietuviškų maisto prekių parduotuvių, kuriose šalia lietuviškos duonos, mėsos, žuvies, pieno gaminių, nestinga ir alkoholio, kurio galima įsigyti ne mažiau nei už 10 svarų už 0,5 ltr degtinės butelį. Tad girtaujančių tautiečių netrūksta. Norviče teko sutikti ir besidarbuojančių jonaviečių.

   Peterboro miestas mūsiškių yra vadinamas “Babajų” miestu. Taip yra todėl, kad čia klesti tamsaus gymio gyventojai - arabai, indusai, pakistaniečiai. Kalbama, kad babajai mėgsta labai mūsų tautietes, tad pamatę gatvėje, praktiškai, iškart siūlo artimą bendravimą už geresnio uždarbio ar įdarbinimo, būsto, išlaikymo galimybes ir, gan dažnokai, mūsiškės neatsisako… Čia, kaip ir visoj Anglijoj, netrūksta parkų. Nušienautos aikštės, šiukšlių nepamatysi, daug gėlių klombų bei želdynų, dekoratyvinių medžių, memorialinių skverų. Vaikų žaidimų aikštelėse platus pasirinkimo spektras: supynės, karstynės, smėlio dėžės, baseinėliai. Aplankyti galima milžiniško aukščio Peterboro Katedrą, kuriai yra nemažiau 800 metų. Čia saugomos įvairios religinės relikvijos, tarp kurių galima pamatyti ir ankstyvųjų gyventojų anglo-saksų dirbinių. Tačiau laikui bėgant užkariautojai normanai atnešė krikščioniškąją kultūrą. Mieste apstu kultūrinio paveldo, pastatyto iš pilko akmens, titnago ir raudonų plytų.

 

Vietoj pabaigos trumputis anekdotas Anglijoj: “Kokia Jūsų tautybė? – lietuviai. - O, tai tie, kurie dirba viršvalandžius?!“

 

Sprendimas
Visos teisės saugomos. Jonavos VVG. 2010